Перейти до основного вмісту

Про Місячний календар

У кінці 1980-х, коли комуністична релігія остаточно збанкрутувала, на поверхню почали вилазити різні чаклуни, ворожки, хіроманти, цілителі, астрологи, окультисти, екстрасенси…

По декому відразу було видно – шарлатани, і такі щойно з’явившись, зникали безслідно, хтось протримався довше, а дехто до цих пір задурює голови довірливим громадянам.

Одні з них – астрологи, зокрема ті, хто складає Місячні календарі. У таких календарях можна побачити все: у які дні краще робити манікюр та педикюр, коли виходити заміж і вінчатися, коли робити стрижку і фарбування волосся, коли краще сходити до стоматолога…     

Все це виглядає смішно, але ж є серед нас і ті, хто переконаний, що мазюкати нігті на ногах найкраще у період зростаючого Місяця. І це ще добре, коли такі люди користуються календарем одного шарлатана. У іншого, як правило, дати виконання процедур зовсім інші. І що тоді? Ходити з не намащеними нігтями?  

Та, залишу модників у спокої, якщо їм так комфортно, то нехай стрижуться і фарбуються за Місячним календарем. Мене більше цікавить Місячний календар садівника і городника. Тут теж, якщо бездумно підходити, то наче б то і нічого – хоч якогось порядку у роботі можна дотримуватись. Чи сприяє він урожаю чи ні, то вже інша справа. А якщо трохи задуматися, скажімо, прополювання та проріджування рослин у грудні це для кого? Тут можуть заперечити, в Австралії у цю пору початок літа, тож якраз час і проріджувати і прополювати.

Так то воно так, тільки Місяць тут до чого? Який вплив має місяць на насіння редьки, пастернаку і петрушки, яке неодмінно треба посіяти 20, 21, і 29 грудня, на відміну від насіння цибулі, яку необхідно вкинути в землю з 1 по 6 грудня? Більш інтенсивним освітленням посівів? Так Місячне світло у 500 тисяч разів менш інтенсивне, ніж Сонячне. І коли вже Сонце не в спромозі дістатися до насінини закопаної у землю, то Місяць й поготів.

І тут, послідовники вчення звіздарства хором викрикнуть: «Притягуванням!».  І будуть праві. Дійсно, Місяць своєю гравітацією має суттєвий вплив на Землю і на все, що на ній знаходиться. Чого варті океанічні припливи і відпливи. Проте, питання не про вплив, як такий, а про його ефективність.

Згадавши фізику, зокрема Закон всесвітнього тяжіння, підрахував, що сила гравітації Місяця на насінину вагою 1 грам і сила гравітації людини вагою 100 кг на ту ж насінину з відстані кілька сантиметрів – числа одного порядку. Тобто, людина своєю масою діє на насіння з тією ж силою, що і Місяць. А якщо це корова чи трактор, то вплив буде значно більшим. Тут як бути? Складати коров’ячий календар? Не забуваємо при цьому, що у південних широтах ще й слони водяться.

Далі, Місячний календар враховує лише один параметр – фази Місяця, у той час, як вирішальний вплив на рослину мають температура повітря і ґрунту, їх вологість, структура ґрунту, вчасний полив і підживлення…

Уявіть, ви одягаєте дитину на вулицю враховуючи лише календарну дату, незважаючи ні на температуру повітря, ні на опади, ні на вітер. Приблизно те ж саме відбувається, коли ви роботу у саду і городі плануєте за Місячним календарем.

Не подумайте, я не проти різних календарів. Вони дисциплінують, вводять якийсь системний порядок при виконання робіт. Але, потрібно пам’ятати, що на кінцевий результат, у нашому випадку отримання урожаю, це жодним чином не впливає.                    

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Школі - гаплик

Не школі в цілому, як структурі з передачі знань з покоління в покоління, а школі зокрема, з її будівлями, опаленням, ремонтами, директором, завучами і педколективом, зі «здайте гроші на штори», «до дошки піде…», «а голову ти не забув?»... Цій школі, точно – гаплик. Як і більшість гапликів, цей гаплик також підкрався непомітно. З появою сучасних засобів комунікації, школа перестає бути єдиним місцем, де відбувається передача знань. Незабутня Катерина Кузьмівна ще у кінці 1960-х попереджала: «вдома не бешкетуйте, а вчіть уроки – я по телевізору все бачу». Я сам, як і більшість моїх однокласників, кілька днів вдома вечері до телевізора не підходили, а дехто, навіть показував телевізору зошити з виконаним домашнім завданням. Трохи згодом дійшло, що тодішня техніка ще не здатна на дистанційне навчання. На відміну від сучасної. Саме з її можливостями, останнім часом з перемінним успіхом тривали спроби невеликих гапличків. Проте, початок сучасному гаплику поклав COVID-19, який в основних рис

Приборкання людини

Хтось має сумнів, що людина - дитя природи? Питання риторичне. Природа створила людину, у ній людина жила, еволюціонувала, поки їй не набрид природний бардак, і вона вирішила створити свій. Не так щоб ні з того, ні з сього, просто всі передумови для цього настали. І тут почалося. Адже, як не крути, нові порядки давалися не легко по дуже простій причині - перефразувавши стару істину: можна вивести людину з природи, а природу з людини - ніколи. Яку задачу ставила природа перед людиною? Та, точно таку, як і перед кожною живою істотою - розмножатися. І все! А що ж хотіла людина сама від себе і свого оточення, покинувши "батьківську хату"? Не будемо заглиблюватися у сиву давнину, все одно про неї нам нічого не відомо. Одне можна сказати точно - людина намагалася створити для себе комфортне середовище. Процес досягнення цієї мети втілився у Декалозі - десятьох заповідях Божих. Відчуваєте різницю - у природи була лише одна заповідь, а у суспільства - десять! Маючи згадані заповіді,

Шуба в рибі

Як тільки не називають популярну нині страву: «Оселедець в шубі», «Оселедець під шубою»; або, без конкретики - «Риба в шубі», «Риба під шубою»; або просто - «Шуба».  Пам'ятаю, на початку її популярності у наших краях, на якомусь застіллі, зачерпнув ложкою з тарілки незвичну страву - впіймалась лише «шуба», а сама риба залишилася на дні, яку слідом підхопив сусід по столу. В підсумку задовольнилися: один - шубою, інший - рибою, так і не оцінивши старання господині. Саме тоді подумалось: на біса всі складові викладати шарами, адже зайшовши в організм, вони там все одно перемішаються? А скільки часу витрачається на таке шарування? Чи не простіше всі інгредієнти перемішати, як у звичайному салаті? Втрачається естетичний вигляд? Ну і що, вам на страву дивитися чи їсти її? Скажете: гарну на вигляд страву і їсти приємно? А я вам відповім -  якщо страва смачна їстимуть незалежно від її вигляду.  Візьмемо для прикладу «Олів'є». Ніхто ж не викладає його шарами - «Ковбасою під шубою». Нав