Перейти до основного вмісту

Цибулячий бізнес


У нашому селі найкраща цибуля росла у баби і діда Сидоренків. Ніхто не знав чому. Брали і їхнє насіння і їхню саджанку, але така як у них ні в кого не виростала. Цибуля у Сидоренків була велика – одна в одну, соковита, надміру гостра, годилась і для салатів, і для смаження і для консервації.

У селі всі до цього звикли. Звичайно, саджали свою, а коли закінчувалась, чи в кого якесь застілля – купували у Сидоренків. Памятаю, з самого дитинства, ходив по цибулю з матірю, коли підріс – мати посилала вже самого. Ціна трималася на одному рівні – 50 копійок вінок. Приходиш, бувало, віддаси бабі гроші, а вона тобі на шию вішає заплетений лепехою вінок з духмяною цибулею, йдеш по селу з почуттям виконаної роботи, лише лушпиння шию лоскоче.

Життя, така штука, що має властивість закінчуватись. От і закінчилось воно і у діда Сидоренка. Баба розпродала коней, якими дід орав городи чи не половині села, різний дідів реманент, але цибулячий бізнес не кинула. І сама греблася у городі і людей наймала, адже урожай чекати не буде.

Восени, як завжди, перед батьковим днем народження, мати дала мені 50 копійок, і послала до Сидоренчихи по цибулю.

- Ой, синок, ні, - сказала баба, дивлячись на 50 копійок на моїй долоні, - мені ж тепер треба людей наймати. Вінок уже руб коштує.

* * *

Через кілька років на лекції з економіки, коли викладач повідомив, що всі витрати виробника оплачує кінцевий споживач, я, звісно, з цим цілком погодився, згадуючи діда і бабу Сидоренків з їхньою цибулею.

* * *

Ця історія згадалася, коли малокомпетентні «революціонери» будують прожекти з реорганізації газового господарства, пропонуючи повісити на «олігархів» оплату за оренду землі, за оренду газопроводів і т.д. і т.п.

Як думаєте, хто в кінці-кінців буде оплачувати цю оренду, якщо, не дай Бог, мрії «революціонерів» здійсняться? 

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Школі - гаплик

Не школі в цілому, як структурі з передачі знань з покоління в покоління, а школі зокрема, з її будівлями, опаленням, ремонтами, директором, завучами і педколективом, зі «здайте гроші на штори», «до дошки піде…», «а голову ти не забув?»... Цій школі, точно – гаплик. Як і більшість гапликів, цей гаплик також підкрався непомітно. З появою сучасних засобів комунікації, школа перестає бути єдиним місцем, де відбувається передача знань. Незабутня Катерина Кузьмівна ще у кінці 1960-х попереджала: «вдома не бешкетуйте, а вчіть уроки – я по телевізору все бачу». Я сам, як і більшість моїх однокласників, кілька днів вдома вечері до телевізора не підходили, а дехто, навіть показував телевізору зошити з виконаним домашнім завданням. Трохи згодом дійшло, що тодішня техніка ще не здатна на дистанційне навчання. На відміну від сучасної. Саме з її можливостями, останнім часом з перемінним успіхом тривали спроби невеликих гапличків. Проте, початок сучасному гаплику поклав COVID-19, який в основних рис

Приборкання людини

Хтось має сумнів, що людина - дитя природи? Питання риторичне. Природа створила людину, у ній людина жила, еволюціонувала, поки їй не набрид природний бардак, і вона вирішила створити свій. Не так щоб ні з того, ні з сього, просто всі передумови для цього настали. І тут почалося. Адже, як не крути, нові порядки давалися не легко по дуже простій причині - перефразувавши стару істину: можна вивести людину з природи, а природу з людини - ніколи. Яку задачу ставила природа перед людиною? Та, точно таку, як і перед кожною живою істотою - розмножатися. І все! А що ж хотіла людина сама від себе і свого оточення, покинувши "батьківську хату"? Не будемо заглиблюватися у сиву давнину, все одно про неї нам нічого не відомо. Одне можна сказати точно - людина намагалася створити для себе комфортне середовище. Процес досягнення цієї мети втілився у Декалозі - десятьох заповідях Божих. Відчуваєте різницю - у природи була лише одна заповідь, а у суспільства - десять! Маючи згадані заповіді,

Шуба в рибі

Як тільки не називають популярну нині страву: «Оселедець в шубі», «Оселедець під шубою»; або, без конкретики - «Риба в шубі», «Риба під шубою»; або просто - «Шуба».  Пам'ятаю, на початку її популярності у наших краях, на якомусь застіллі, зачерпнув ложкою з тарілки незвичну страву - впіймалась лише «шуба», а сама риба залишилася на дні, яку слідом підхопив сусід по столу. В підсумку задовольнилися: один - шубою, інший - рибою, так і не оцінивши старання господині. Саме тоді подумалось: на біса всі складові викладати шарами, адже зайшовши в організм, вони там все одно перемішаються? А скільки часу витрачається на таке шарування? Чи не простіше всі інгредієнти перемішати, як у звичайному салаті? Втрачається естетичний вигляд? Ну і що, вам на страву дивитися чи їсти її? Скажете: гарну на вигляд страву і їсти приємно? А я вам відповім -  якщо страва смачна їстимуть незалежно від її вигляду.  Візьмемо для прикладу «Олів'є». Ніхто ж не викладає його шарами - «Ковбасою під шубою». Нав